Osvědčené odrůdy, které můžete pěstovat:

·        'Purple Haze F1'

Je špičková fialová odrůda, při které šlechtitelé sáhli do starých genových zdrojů mrkve a přinesli odrůdu spojující historii s dneškem. Jako jediná má fialový povrch kořene s jasně oranžovým středem. Připomíná naše známé oranžové karotky oblečené ve fialovém kabátě. Její barevná kombinace nejlépe vynikne v čerstvém stavu, kdy kolečka použijeme jako ozdobu talířů nebo nakrájenou na kostičky zamícháme do salátů. Po uvaření fialová barva kořene částečně vybledne, neboť barvivo se vyluhuje do vody. Odrůda nejen zajímavě vypadá, ale také výborně chutná. Má křupavou konzistenci a je sladká.
druhy mrkví

·        'Mignon'

Je to raná "baby" karotka. Pravidelné, křehké kořeny vynikají jemnou strukturou a lahodnou chutí. Odrůda pro opravdové fajnšmekry.

·        'Nectar F1'

Patří mezi rané odrůdy typu Nantes. Kořeny jsou válcovité, tupě ukončené, s velmi dobrým vybarvením. Je chutná a křehká.      
barevné mrkve                               

·        'Charme'

Poloraná odrůda typu Chantenay na letní i podzimní sklizeň. Je vhodná k přímé konzumaci i na skladování. Kořeny jsou robustní, krátké a široké, široce trojúhelníkovitého tvaru, s tupě špičatým zakončením. Zabarvení je středně oranžové, dřeň je tmavší. I přes netradiční tvar je chuťově i kvalitativně srovnatelná s křehkými karotky.                                                                                                                  

·        'Maxima F1'

Patří mezi extra velké odrůdy. Je pozdní a dobře skladovatelná. Kořen je dlouhý 25–30 cm. Vyniká vysokou úrodou a uniformitou, má vysoký obsah sušiny a zdravé, nezelenající vrcholy. Navzdory své velikosti má lahodnou a sladkou dužinu.
 

Tip pro vás

Chcete vyzkoušet celou barevnou škálu mrkve? Stačí si pořídit správné osivo. Mnohé zahradnictví nabízejí i sáčky s namíchanou směsí semínek bílé, oranžové, žluté i fialové mrkve. Semena jsou barevně rozlišena, jejich barva odpovídá barvě kořene, který vyroste. Osivo této barevné směsi vysévejte řidší, abyste nemuseli semenáčky protrhávat. Žlutá odrůda má totiž intenzivnější počáteční růst, než bílá a fialová. Mohlo by se vám stát, že by protrhl právě slabší kusy a semenáčky s fialovým kořenem. S postupem vegetace se intenzita růstu vyrovná.

5.0
06